BUNLARI BİLİYORMUYDUNUZ?

Birleşmiş Milletler tarafından dünyayı daha iyi ve daha yaşanılabilir bir hale getirmek için oluşturulan Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri yaklaşımlarının yapılan işler üzerindeki etkisini anlayabilmek adına pek çok araştırma gerçekleştiren Koç Topluluğu, daha fazlasını yapma fırsatlarını keşfetmek ve ilham oluşturabilmek amacı ile çalışmalar sürdürüyor, raporlar yayınlıyor. Topluluk içinde yönetimde, sahada ve söylemde olmak üzere üç farklı ana faaliyet alanı bulunan “Geleceğe. Birlikte” yaklaşımı ile birlikte tüm sürdürülebilirlik planları, uygulamaları ve çalışmaları tek bir çatı altında toplanmış durumda.

Hiç şüphesiz sorumlu tüketim ve üretim hayalimize ortak olan pek çok kurum var.
Dünyada neler oluyor göz atmaya ne dersiniz?

- Arçelik: Dünyanın en az su tüketen ve %30 daha az enerjiyle çalışan bulaşık makinesi, gıdaların nem kaybını azaltarak daha uzun süre tazeliklerini korumalarını sağlayan buzdolabı, kir tutmayan özel bir kaplama ile fiziksel aşındırıcılı temizlik malzemesi kullanımında azalma sağlayan fırın gibi ürünler üreterek üretim süreçlerinin, her safhasında çevreye olan etkilerinin sürekli olarak azaltılmasını amaçlıyor.
- Yapı Kredi: Genel müdürlük bünyesinde su tüketimi %4 azaltıldı, bankalarda A4 kağıt kullanımı %10 azaltıldı. Kağıt, plastik, cam ve metal atıkları toplanarak geri dönüşüm ve bertaraf tesislerine gönderiliyor.
- Opet: Su başta olmak üzere, atıkların geri dönüşüme kazandırılması üzerine çalışmalar sürdürüyor.
- Ford Otosan: Fabrika genelinde ekipmanların yenilenmesi ile beş bin ton karbondioksit emisyonu engellendi. E-imza yöntemi ile kağıt tüketiminde %10 azalma elde edildi.
- Microsoft: San Antonio/Texas’ta bulunan veri merkezinde, şehrin atık su sisteminden geri dönüştürülmüş suları kullanıyor. Quincy/Washington, San Antonio/Texas ve Dublin/Ireland merkezlerinde ise yenilenebilir enerji kullanımını tercih ediyor.
- Procter & Gamble, Ariel için enerji ve su alanlarında %50 daha az enerji tüketebilmek adına ürün, servis ve paketleme üzerinde iyileştirmeler yapıyor.
- Levi’s, pamuk üretiminde su tüketimini sınırlayan ve geri dönüşümü teşvik eden çalışmalar yapıyor.
- Bank of America, 29 farklı ülkedeki çalışanlarını, çevresel sürdürülebilirlik açısından eğitmek için karbon ve enerji redüksiyonu odağında bir program başlattı.
- IKEA, Ürünlerinde kullanılan her ahşabın nereden geldiğinin bilinmesini şart koşuyor.
- Coca Cola su yönetimini sürdürülebilirlik stratejilerinin en kritik alanı olarak kabul ediyor. “Daha az su kullanarak daha çok içecek üretmek” anlayışı ile üretim tesislerinde su kullanımını en verimli seviyeye çıkarmak, su havzalarındaki su kalitesini korumak ve atık su yönetimini en iyi seviyede gerçekleştirmek bu konuda örnek bir uygulayıcı olmayı hedefliyor.

Zer Hakkında Bir Koç Topluluğu şirketi olan Zer faaliyetlerine 2003 yılında başladı. Çalışmalarını “Türkiye’nin en iyi, dünyanın ise önde gelen stratejik satın alma ve verimlilik merkezi olma” vizyonu çerçevesinde yürüten şirketimiz, kurulduğumuz günden bu yana binlerce şirketin satın alma sürecini yönetti. Devamı>>>

Duyurular - Ülkemizin geleceği için sorumluluklarımız ortak, hayallerimiz benzer sloganıyla yola çıktığımız "Hayalimiz Benzer Sosyal Sorumluluk Projesi"nde ödül alan çalışmalar, 22 Ekim 2019 tarihinde Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesislerinde düzenlenen "Zer Çözüm Ortakları Zirvesi"nde açıklandı.

- Hayalimiz Benzer tanıtım filminde Zer ekibi görev aldı. Mehmet Apak, Barbaros Oruç, Meltem Sürmelihindi, Özlem Kurt, Mehmet Ali Bilmez, İldem Somyürek, Onur Çetinkaya, Gamze Denizer Acar, Yasemin Nur Yüce, Tolgahan Karaca, Manolya İyigün’e projemize verdikleri destek için yürekten teşekkür ederiz.