TAKİP EDİLEN PROJELER

Uygulama Kategorisi Projeleri:

Mars Logistics-Duisburg Tren Projesi

Projede, Türkiye ve Kuzey Avrupa arasında kesintisiz tren hattının kurulması ve çevreci taşımacılık sayesinde karbon salınımın azaltılması hedeflendi. Proje sayesinde örnek olacak taşıma modelleri geliştirilerek sektörde öncülük edip çevreci taşımanın geliştirilmesine katkı sağlanması amaçlandı. Proje kapsamında 5200’ün üzerinde konteynır taşıması yapıldı ve karayolu taşımacılığına göre yüzde 69 daha az karbon salınımı gerçekleşti. Bu sayede yaklaşık 500 bin ağacın absorbe edeceği karbon miktarı yeşil taşımacılık seçilerek geri kazanıldı.

Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri Grubu / Eczacıbaşı Profesyonel - Selpak Professional Geri Dönüşümlü Seri

Standart ürün üretiminde %100 selülozdan oluşan kâğıt ürünleri, Selpak Professional Geri Dönüşümlü Seri’de %80 oranında geri dönüştürülmüş kağıt ile üretiliyor. Bu sayede ürünlerde selüloz kullanımı azaltılarak tüketilen ağaç miktarı azaltılırken, aynı zamanda daha az enerji ve su kullanımı sağlanıyor. Standart ürünü tercih edenlere de geri dönüşümlü serinin çevre dostu olduğu bilgisi paylaşılarak sorumlu tüketim ve üretim yaklaşımının benimsenmesi hedefleniyor.

Uygulama Kategorisi Teşvik Ödülü:

ISS Hazır Yemek Üretim ve Hizmet A.Ş - Ekmek Kutusu

Proje kapsamında okul ve şirket yemekhanelerinde ekmek kutuları oluşturularak, atık ekmeklerin bu kutulara atılması sağlandı. Atık ekmek miktarının fazlalığı ile farkındalık oluşunca zaman içinde ekmek kutularındaki israf edilen ekmek miktarı azaldı.

Fikir Kategorisi Projeleri:

Sinema Televizyon Yayıncılık ve Prodüksiyon A.Ş. - ÇEVRE101

Proje kapsamında; sorumlu tüketim ve üretim bilincini artırmaya yönelik hazırlanacak 101 farklı başlık altında kısa TV spotlar hazırlanarak SinemaTV kanallarında yayınlanacaktır. Bu spotlar aynı zamanda proje için özel olarak açılan ve SinemaTV’ye ait sosyal medya hesaplarında paylaşılacak ve bu konuda bir internet sitesi oluşturulacaktır.

Kıvanç Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş. - Çalıştıkça Siliniyoruz

Projenin amacı, mevcut fosil yakıt teknolojilerindeki karbon salınımlarını düşüren Klevostar yalıtım sistemini uygulayarak karbon salınımının her yıl ne kadar azaltılabileceğini gösteren bir hesaplama/raporlama yapmak ve özellikle endüstriyel yalıtımın faydalarını gözlemlemektir. Klevostar Sistemi'nin uygulandığı her işletmede gerekli ısı hesaplamaları uygun yazılımlarla yapılıyor ve ısı kaybındaki azalma, yakıt tüketimindeki azalma, yakıt tüketiminin azalmasından kaynaklı tasarruf tutarı, karbon salınımındaki azalma çeyrek, yarı yıl ve yılsonu dönemlerinde raporlanıyor.

Fikri Kategorisi Teşvik Ödülü:

Digiturk - Plastik Pet Şişeler

Herkesin kendi bardağını, şişesini kullanması plastik ince zarla kaplanmış, kâğıt görünümlü bardakları ve pet şişe suları kullanmasından çok daha sağlıklı. Çevreyi ve kaynaklarımızı korumak için pet şişe sulara ve pet bardaklara kolay erişim olmamalı. Kâğıt görünümlü içi plastik ya da sağlık düşmanı bardak kullanımı ve pet şişe su kullanımını durdurmak için pet şişe su ve pet bardak satın alma raporunun şirket içinde paylaşılması planlandı. Bebek biberonunun yapıldığı malzemeden bardak ya da şişe üretimi yapılması amaçlandı. Digiturk’te kişi başına düşen pet bardak ve pet şişe su kullanımının oranı, kişi başına çıkan oranları Türkiye’deki çalışan sayısıyla çarpılıp ulusal düzeyde farkındalık oluşturulması hedeflendi.

 

2019 yılı Hayalimiz Benzer izlenmeye değer görülen projelerimizi belirledik

2019 yılı Hayalimiz Benzer izlenmeye değer görülen projelerimizi belirledik. Tüm proje sahiplerine teşekkür ediyoruz.

 

 

 

 

Duyurular Hayalimiz Benzer İş Birliği Programı'nda proje başvuruları 23 Ekim 2020 tarihinde tamamlandı. Sonuçlar çok yakında açıklanacak.

Zer Hakkında Bir Koç Topluluğu şirketi olan Zer faaliyetlerine 2003 yılında başladı. Çalışmalarını “Türkiye’nin en iyi, dünyanın ise önde gelen stratejik satın alma ve verimlilik merkezi olma” vizyonu çerçevesinde yürüten şirketimiz, kurulduğumuz günden bu yana binlerce şirketin satın alma sürecini yönetti. Devamı>>>